Czym charakteryzuje się dobry trener personalny?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Jakub Żuk nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Jakub Żuk

16

Czym charakteryzuje się dobry trener personalny?

Autor: Jakub Żuk, publikacja: 2019-05-10

Branża fitness dynamicznie się rozwija, trenerów personalnych pojawiło się naprawdę sporo, ponieważ zawód ten nieregulowany prawnie jest łakomym kąskiem dla osób, które nie wiedząc co robić w życiu, myślą, że łatwym sposobem stworzą sobie miejsce pracy. Co to oznacza? Prawda jest smutna, ponieważ możesz trafić na amatora bez uprawnień i bez nawet elementarnej wiedzy. Aby przed tym się chronić, musimy wiedzieć, czym charakteryzuje się profesjonalny trener personalny, jaki w zasadzie powinien być i jakie podstawowe zadania spełniać.

Zdjęcie nr 1

Kim jest trener personalny?

Pierwsze skojarzenia, jakie mamy w głowie, słysząc „trener”? To zwykle postać zdecydowanej i silnej osoby o dobrze rozwiniętej muskulaturze. Poniekąd są to też trafne spostrzeżenia. Trener personalny z prawdziwego zdarzenia to wykształcona osoba, posiadająca wiedzę z zakresu anatomii, metodyki treningowej, dietetyki, sportu, organizacji treningu, fizjoterapii, podstaw masażu, marketingu i reklamy, psychologii, mentoringu oraz suplementacji, więc - jak widać - ten zawód łączy w sobie wiedzę z wielu innych. Ten ogrom wiedzy nie przyswoi osoba po tygodniowym kursie. Trener to również osoba, która pasjonuje się sportem i sama go uprawia, zdrowo się odżywia i - krótko mówiąc - zdrowy tryb życia jest jej sposobem na życie.

Czym charakteryzuje się dobry trener personalny?

Powinniśmy wyróżnić tu kilka najważniejszych punktów, na temat tego, co cechuje dobrego trenera personalnego:

  1. Jest pewny siebie i odpowiedzialny, na spotkanie przychodzi z umową, swoją ofertą - indywidualnie przygotowaną dla Ciebie, wie, gdzie macie trenować, to znaczy jest już wcześniej dogadany z siłownią, że treningi możecie realizować - generalnie widzisz po nim, że nie ma żadnego problemu i on kontroluje sytuację.
  2. Na pierwszym spotkaniu przeprowadza z Tobą wnikliwy wywiad treningowy oraz jeśli jest taka potrzeba żywieniowy, bądź wysyła Ci do wypełnienia taki wywiad e-mailem. W wywiadzie podstawy to informacje o chorobach, Twoich preferencjach, doświadczeniach, stażu treningowym i wiele innych.
  3. Za pierwszą wizytę nie bierze pieniędzy.
  4. Zleca Ci do wykonania komplet badań.
  5. Posiada profesjonalny analizator składu ciała, na którym dokonujecie pomiarów ilości tkanki tłuszczowej oraz mięśni w poszczególnych częściach ciała. Analizator to taka waga, na którą stajesz, jak na zwykłej wadze, a ona przepuszcza przez Ciebie delikatne impulsy elektryczne, które badają parametry Twojego ciała. Dokonujecie również pomiarów każdej z części ciała. Na pierwszych zajęciach trener sprawdza Twój zakres ruchu, ograniczenia oraz robi test sprawnościowy, zależnie jeszcze od stanu zaawansowania, ponieważ osobom na etapie bardzo początkującym, które miały niewielki kontakt z aktywnością fizyczną, wykonuje się inny test niż osobie zaawansowanej.
  6. Na drugie zajęcia już przychodzi z gotowym planem oraz kartą, na której zapisuje Twoje postępy treningowe.
  7. Jest komunikatywny i rozmawia z Tobą, dba o dobrą atmosferę. Zdarzało się, że widziałem trenera, który przy kliencie siedział z telefonem i nawet nie obserwował techniki, z jaką osoba ta wykonywała ćwiczenia.
  8. Pamięta o rozgrzewce, przede wszystkim rozgrzewa się z Tobą, chociażby po to, aby później móc pokazać Ci, jak wygląda dane ćwiczenie. Dobry trener uczy Cię poprawnej techniki wykonywania danego ćwiczenia, uwzględniając również oddech, pozycję ciała i szereg innych czynników.
  9. Co miesiąc dokonujecie pomiarów na analizatorze składu ciała oraz zwykłym metrem krawieckim. Trener zestawia to w tabelkę i realnie monitorujecie efekty oraz sprawdzacie, jak zmienił się stan faktyczny od rozpoczęcia współpracy.
  10. Trener jest dostępny dla Ciebie również po zajęciach, możesz do niego zadzwonić, zapytać o dany posiłek czy ćwiczenie - po prostu jest dla Ciebie.

Co odróżnia profesjonalistę od amatora?

Przede wszystkim profesjonalny trener personalny jest obecny w świecie fitness, czy to jako ekspert, czynny zawodnik w jakichś dyscyplinach sportowych, czy może jako weteran, który doprowadził już jakichś ludzi do sukcesu.

Amator nie może pochwalić się niczym konkretnym, w zasadzie może mu troszkę odstawać brzuszek albo będzie przesadnie napompowany. Jeżeli zapytasz go o jego udział w sporcie, to powie, że w sumie to ćwiczy od roku - wystrzegajmy się takich trenerów.

Profesjonalista ma wykształcenie w tym kierunku. Jeżeli zajmuje się treningami, to powinien mieć przynajmniej jeden certyfikat uprawniający go do tego zawodu. Nie bój się zapytać trenera o okazanie dyplomów - jeżeli jest w porządku, to uśmiechnie się i z chęcią je przyniesie lub podeśle ich zdjęcie. Jeżeli trener dodatkowo zajmuje się dietetyką, to powinien albo ukończyć studia na kierunku dietetyka lub skończyć szkołę policealną o takim właśnie kierunku.

Amator to osoba, która zwykle jest bez kursu lub ma jakiś kurs internetowy, który dodatkowo jeszcze trwał kilka dni, a ona mówi nam, że jest sympatykiem - to jest niedopuszczalne. Sposób: poprośmy o okazanie wykształcenia, wpiszmy nazwę szkoły czy uczelni, w której trener zdobył dany certyfikat, jeżeli go ma, i sprawdźmy, w jakim trybie się uczył - stacjonarnym czy internetowym.

Profesjonalista jest obecny w social media, ma własną stronę internetową z bogatą ofertą, bloga, na którym dzieli się swoją wiedzą, prawdopodobnie ma też fanpage'a na Facebooku, gdzie daje się poznać bardziej od „ludzkiej strony”. Uważam, że profesjonalistę znajdziemy również na innych portalach, gdzie zwykle występuje z kimś w kolaboracji, również dzieląc się wiedzą, lub jest zaproszony jako gość. Taka osoba powinna mieć również kanał na YouTubie, gdzie mamy szansę zobaczyć go, że tak powiem, live.

Amator jest nieobecny online, ma jakiegoś tam fanpage'a na Facebooku, ale ostatni post jest sprzed pół roku. Generalnie nie działa, bo mu się nie chce. Myśli, że ludzie sami do niego przyjdą, bo przecież jest trenerem - to tak nie działa. Osoba, która darmowo nie dzieli się wiedzą, może albo być skąpa, albo tej wiedzy nie mieć.

Profesjonalny trener personalny posiada odpowiednie sprzęty, takie jak analizator składu ciała, wzrostomierz, ciśnieniomierz, gumy oporowe, piłeczki oraz inne sprzęty, które są dostosowane do zajęć, które prowadzi.

Amator nie posiada żadnych sprzętów, nie zainwestował nawet w gumy oporowe, ponieważ jest osobą z doskoku. Niestety to też się zdarza, że ktoś pracuje na co dzień w innym zawodzie i dorabia sobie jako trener, nie mając o tym pojęcia.

Jak nie dać się oszukać?

Jest kilka sposobów. Przede wszystkim zdemaskować słabego trenera można tym, że zadaje mu się dużo pytań, na przykład na temat treningu, najlepiej na zajęciach lub przez telefon, tak aby w danym momencie nie mógł sprawdzić odpowiedzi. Jeżeli nie zna odpowiedzi na dane pytanie, a jest osobą rzetelną, to po prostu do tego się przyzna i powie, że sprawdzi to, gdy wróci do domu i opracuje specjalnie dla Ciebie.

Warto zapytać trenera o wykształcenie. Powinien okazać nam dyplomy, certyfikaty ukończenia szkoleń czy studiów, wtedy wiemy, z kim mamy do czynienia.

Zwróćmy uwagę na opinie w Internecie na temat trenera i jak one brzmią. Jeżeli opinie są przychylne i treściwe, czyli ludzie rozpisują się na temat trenera, że jest naprawdę dobry, to znaczy, że coś w tym jest.

Bardzo ważna rzecz to działalność gospodarcza - jeżeli trener ma działalność, to znaczy, że w dużej części utrzymuje się z tego zawodu, więc jest pewny swojej wiedzy i zdobywa tym klientów.

Trener, który jest niekomunikatywny, markotny, będzie słabym trenerem, nie warto podejmować z nim współpracy, bo może nam to przysporzyć więcej kłopotów niż pożytku.

Ile powinna kosztować usługa trener personalnego?

To wszystko jest zależne od miasta, siłowni i wielu innych czynników. Cena za pojedynczy trening personalny waha się w granicach 120-300 zł - nie dajmy się zwieść mniejszymi cenami, nikt poważny nie zrobi nam treningu za 60 zł.

Jeżeli chodzi o plan treningowy, to zwykle występuje w pakiecie z planem żywieniowym i suplementacją, jako współpraca online. Cena u profesjonalisty to 120-500 zł za miesiąc współpracy.

Zwykle usługi te dostępne są w pakietach, wtedy wykupując więcej treningów czy współpracę na dłużej, wychodzi to o wiele taniej. Musimy myśleć też perspektywicznie, przecież i tak będziemy współpracować z trenerem minimum pół roku, aby uzyskać zadowalające efekty.

Niektórzy powiedzą, że dużo, niektórzy, że mało. Rzecz w tym, że jeżeli chcemy, aby ktoś dostarczył nam usługi na najwyższym poziomie, to cena gra tutaj rolę. Jeżeli cena jest za niska, to na rynku fitness zwykle oznacza początkującego amatora.

Podsumowanie

Znaleźć trenera w dzisiejszych czasach to nie problem, prawdziwe wyzwanie to znaleźć profesjonalistę. Warto wgłębić się w temat pracy trenera - po pierwsze jako ciekawostki, a po drugie, żeby znaleźć osobę, która spełni nasze oczekiwania i pomoże osiągnąć cele.


Opracował:
Jakub Żuk
Trener personalny Jakub Żuk

Trener personalny - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 5 877 Trenerów Personalnych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o treningach z trenerem personalnym